ponedeljek, 25. april 2011

Cenote The Pit in Dream Gate

V Tulumu sva šla z agencijo Scuba Tulum (vredna priporočila, saj imajo dobro opremo in vodi jo vsaj na videz zanesljiv in prijeten Švicar!) na dva potopa.

Najprej smo šli v The Pit, potop je bil precej globok - midva sva namerila kaš 47m pod vodno gladino, sicer pa so baje v tej cenoti najzahtevnejši potapljači šli tudi okrog 120m. Na naši najnižji točki smo videli ostanke kosti neke živali še iz ledene dobe, bile so precej velike. Med spuščanjem v globino smo prečkali plast mešanja s hladnejšo vodo in postalo je megleno, ter tudi neko belo meglico, ki je potop naredila zelo čaroben. Sicer je bilo vse zelo surrealno, plavati med stalaktiti in stalagmiti, ter modra svetloba, ki proseva iz vhoda v jamo.

Potapljač v The Pit - slika iz tukaj. Diving in 'The Pit,' a sinkhole in Mexico's Riviera Maya region, is a mystical experience.
LUIS LEAL / FOR THE MIAMI HERALD


Igra svetlobe v The Pit. SLika iz tukaj. Vertical shafts of aquamarine light plunge more than 100 feet down through the cenote cavern at the Pit, illuminating divers on a spectacular cenote scuba dive.
Luis Leal, Dos Ojos Scuba


Načrt The Pit, vir: MotMOt Diving



Dream Gate pa je jama, kjer se ne potopiš več kot 5-7m, vendar plavaš stran od vhoda v jamo. V bistvu ni več definicija prave cenote, kjer naj bi vedno videl dnevno svetlobo. So pa stalagmiti in stalaktiti neverjetno lepi, še veliko lepši od The Pit.
Meni je bilo v trdi temi v jami zelo neprijetno, pa ne zaradi teme same, ampak zaradi dejstva, da sva približno deset dni pred tem potopom v Oaxaci (Chiapas) doživela potres 6 stopnje po Rihterjevi lestvici in čeprav Yucatan ne sodi med potresno ogrožene predele, me je bilo ful strah, kaj če bo potres ravno med našim potopom (kolk smole moraš to met...). Po potopu sem šla takoj na internet preveriti seizmološko aktivnost tega območja in piše, da so potresi unlikely..
No, potop se je nadaljeval do ujetega zraka v jami, kjer so se tudi videle korenine dreves.

Prelepi stalaktiti in stalagmiti v Dream Gate
Slika iz tukaj.

KOt zanimivost je naš vodič povedal, da so starodavna indijanska plemena cenote uporabljala kot pokopališča. Najprej so trupla za nekaj časa pokopali v zemljo, nato so čez nekaj let sčistili kosti in jih dali v cenote. Še danes lahko v eni izmed njih vidiš množico lobanj.

Obe cenoti sta bili super!

Najbolj kul je bila pa psička Chabela, ki sta jo lastnika diveshopa našla po hurikanu Wilma, kjer je 3 dni čepela na nečem plavajočem na vodi. Posvojila sta jo, zdaj pa vsakokrat teče zraven džipa s potapljači in vodi do cenote! Ful je luškana in pametna!

Večer sva zaključila v NAJBOLJŠI oštariji v Tulumu: The Elemental! Imeli so tako dobre dnevne specialitete, da sva sem prišla dvakrat - in še tretjič biu, če ne bi imeli zaprto za veliko noč!

Ni komentarjev:

Objavite komentar